Duyurular
Son Kayıtlar
 

Yurtlarda utanç anketiHükümetin gündeminde YÖK varHayatımın son 10 dakikası... Hava artık hukukçu veya mimardan da sorulacakAtanamayan öğretmenler çok iyi lobi yapıyor2015e kadar zamlı harç uygulaması yokYYÜde derslere ara verildiSeçmeli ders saati artacak; müfredat değişecekÖğretmenlere MEBden deprem kitabıDepremzedeler için prefabrik okul 14 Kasıma yetiştirilecekBir fotoğraf hayatlarını değiştirdiÖzcan: Okullar eskiden ordu gibiydiÜniversite öğrencilerinden Vana kanAtanamayan öğretmenler için yollardalarErcişe öğretmen evi yapılacak2012 sonunda hasarlı okul kalmayacakCHPden mülkiye için kanun teklifiDershane sahibine sahte diploma soruşturmasıBakan Dinçerden arsa sözü

PARİS - BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) genel konferansına katılmak üzere Pariste bulunan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, UNESCO toplantısı ve Van depremiyle ilgili olarak Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Van depreminin ardından bölgede eğitimin olumsuz etkilenmemesi için seferber olduklarını ifade eden Bakan Dinçer, alınacak önlemlerin ardından 14 Kasımdan itibaren bölgede eğitimin aksamadan devam edeceğini söyledi.

Depremin, bölgedeki okullara etkisiyle ilgili bilgiler veren Bakan Dinçer, bölgede 446 okul bulunduğunu belirterek, depremin ardından bir okul binasının yıkıldığını, 16 okul binasının zarar gördüğünü bildirdi.

Bakan Dinçer, deprem felaketinden ölen öğretmen sayısınınsa 63 olduğunu söyledi.

Zarar gören okullarla ilgili çalışmaların derhal başlatıldığını ifade eden Dinçer, bölgeye 30 mühendis gönderilerek zarar gören okullarla ilgili inceleme ve araştırma yapıldığı ifade etti.

Bakan Dinçer, bölgedeki okul binalarının genelde depreme karşı iyi bir sınav verdiğini ve özellikle toplu konut idaresi tarafından yaptırılan okulların hiç bir sorun yaşamadığını söyledi.

UNESCO
UNESCO genel konferansının liderler forumunda dün bir konuşma yaptığını hatırlatan Dinçer, barışın sağlanmasında ve sürdürülebilir kalkınmada eğitimin rolünün özellikle bu forumda gündeme geldiğini söyledi.

Uluslararası örgütlerin belirledikleri stratejilerin, ulusal düzeyde gerektiği şekilde uygulanmasının önemine dikkati çeken Dinçer, bu konuda Türkiyenin başarılı bir sınav verdiğini söyledi.

Türkiyenin de hedef olduğu terörün barışı tehdit ettiğini hatırlatan Bakan Dinçer, terörle mücadele ve barışın sağlanmasında eğitimin önemli rol oynadığı vurguladı.

Türkiyede eğitimin kalitesi ve niteliğini artırmaya, ayrıca herkes için eğitim parolasıyla fırsat eşitliği konusuna öncelik verdiklerini ifade eden Dinçer, son yıllarda özellikle kız çocuklarının ilk ve orta dereceli eğitime daha fazla katılması konusunda önemli başarı sağlandığını ifade etti.

Bakan Dinçer, bir soru üzerine verdiği yanıtta, vakıf üniversitelerinin hem arzın karşılanmasında hem de yaptıkları yeniliklerle öncülük rolü üstlenerek devlet üniversitelerine önemli katkılar yaptığının altını çizdi.


Hazineye ait kıraç arazi artık ceviz bahçesi