Duyurular
Son Kayıtlar
 

İÜde SPK Lisanslama Sınavları hazırlık kursuDEÜden LYSde ilk 1000e girenlere bursBu ay 11 bin 544 öğretmen atanacakLiseli gençlerin hedefi; yurt dışında yaşamakCezaevinde ÖSYM mağduru oldumBitliste bir mucizeİkizleri SBS de ayıramadıTEGV yer bulamayınca eğitimine ara verdiHayrunnisa Gül güvenimi artırdıİmam hatiplilere burs kıyağı iddiasıLisans programına dikey geçişte yeni düzenlemeKuran kurslarında yaş sınırı kalkacakÖğrencilerin kitap, defter ve kalem taşımasına gerek yok!KPSS sonuçları açıklandıBaşarılı olamayan öğrencilere yeni bir şansMenekşe Balıkesirde okuyacakAğrıyı seçene burs ve bilgisayarAsistanları artık YÖK seçecekGazi Üniversitesi özel yetenek sınavı ile öğrenci alacakİzmirin beş yıldızlı vakıf üniversitesi

İZMİR - Yıllık 7 bin lira ile 14 bin 750 lira arasında değişen ücretlerle öğrenci alan üniversiteye Amerikadan, Afrikaya, Avrupanın gelişmiş ülkelerinden Asyaya kadar 30 ülkeden yabancı öğrenci başvurusu alındı.

Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik, bu yıl yeni açılan dört bölümün eklenmesiyle hukuk, mimarlık ve mühendislik, iktisadi ve idari bilimler, fen edebiyat fakülteleri, bir meslek yüksek okulu ve iki enstitüde eğitim vereceklerini söyledi.

Toplam 15 bölümde İngilizce eğitim yaptıklarını belirten Prof. Dr. Çevik, bu yıl bin yeni öğrenci kabul etmeyi planladıklarını söyledi.

Prof. Dr. Çevik, uluslararası bir üniversite haline gelmek çok ciddi çalışmalar yaptıklarını kaydederek, Yurt dışından yoğun bir başvuru var. Şu anda bile 30 ülkeden 150 civarında başvuru oldu. Geçen yıl 9 ülkeden 25 öğrenci almıştık. Amerika, Rusya, Madagaskar, Afrikadan Avrupanın kalkınmış ülkelerine kadar diye konuştu.

Uluslararası bir üniversite olmanın birinci koşulunun yurt dışından hoca getirmek olduğunu dile getiren Prof. Dr. Çevik, Avrupa ve Amerikadan öğretim üyesi getiriyoruz. Ve bunu her yıl artırıyoruz. Zaten Harvard, MIT gibi dünyanın en prestijli üniversitelerinin başarıları buradan geliyor. Dünyanın en başarılı öğrencilerini, hocalarını alıyorlar, lisansüstüne çok önem veriyorlar, piyasada üretim yapan birimlerle çok iç içe çalışıyorlar. Biz de bunları örnek alıyoruz, kendi bünyemize adapte etmeye çalışıyoruz ifadelerini kullandı.

Rektör Çevik, 15 öğrenciye bir hocanın düştüğünü, bunun da dünya standartlarında bir oran olduğunu söyledi.

Yasa gereği vakıf üniversitelerinin yüzde 10 burslu öğrenci okutması gerekliliğinin hatırlatılması üzerine, Prof. Dr. Çevik, ilk yıldan itibaren bursluluk oranlarını yüksek tuttuklarını, şu anda bu oranının yüzde 40 civarında olduğunu, bu yıl da bölümlere göre değişmek kaydıyla alınacak öğrencilerin yaklaşık yüzde 35-50sine burs verileceğini, çünkü bu durumun öğrencilerin puan türünün yüksekliğini ve kaliteyi arttırdığını anlattı.