Duyurular
Hastalığı varsa öğretmeniyle paylaşın Tarih : 30.09.2011 08:53:18
Hastalığı varsa öğretmeniyle paylaşınANKARA - Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, bu tür hastalıklarda sigara dumanı, toz ve diğer alerjenlerden sakınma, diyet ve stres gibi çevresel faktörlerin kontrol edilmesi gerektiğini belirterek, Okul idaresi ve öğretmenin gereken tedbirleri alabilmesi için durum açıklıkla anlatılmalıdır dedi.       

ANKARA - Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, bu tür hastalıklarda sigara dumanı, toz ve diğer alerjenlerden sakınma, diyet ve stres gibi çevresel faktörlerin kontrol edilmesi gerektiğini belirterek, ''Okul idaresi ve öğretmenin gereken tedbirleri alabilmesi için durum açıklıkla anlatılmalıdır'' dedi.       

zlü, velilere okula giden çocuklarının hastalığını gizlememeleri, okulu ve öğretmeniyle paylaşmaları uyarısında bulundu.       

stım, diyabet (şeker hastalığı) ve epilepsi (sara) gibi kronik hastalığı olan ve bu hastalıklar veya başka bir nedenle düzenli tedavi alan öğrencilerin sağlık durumlarının, sınıf öğretmeni, rehber öğretmen ve okul idaresi ile paylaşılması gerektiğini vurgulayan Özlü, şu bilgileri aktardı:        

'Aileler, bazen çocuklarının bu tür hastalıklarını saklamak gibi bir tutum içerisine giriyor ki bu çok sakıncalı. Veliler, çocuklarının hastalığıyla ilgili bilgileri, yani hastalığını, başlangıç zamanını, aldığı tedaviyi, hastalığın mevcut durumunu, kontrol altında olup olmadığını, nöbet, atak ve kriz gibi acil sorunlar yaşayıp yaşamadığını, acil durumlarda uygulanması gereken ilaç ve tedavileri, hastalığın gerektirdiği önleyici, koruyucu tedbirleri sınıf öğretmenine, rehber öğretmenine, okul doktoruna ve okul idaresine açıklıkla anlatmalıdırlar. Çocuklar da bu paylaşımı bilmeli, yani öğretmeninin durumundan haberdar olduğunu bilmelidirler.    

kul ortamında astım krizi, hipoglisemi (kan şekerinde düşme) komasına veya epilepsi nöbetine giren çocuğa ilk müdahaleyi yapacak olan öğretmenidir. Çocuk okul içinde herhangi bir acil sorunla karşılaştığında veya böyle bir sorunla karşılaşacağını hissettiğinde kimlere başvuracağını bilmelidir. Onun başvuracağı kişiler de bu durumda çocuğa neler yapabileceklerini bilmelidirler.''

cil durumlarda çocuğa uygulanacak tedavinin gerektirdiği nefes açıcı gibi ilaçların okulda bulundurulması gerektiğini kaydeden Özlü, ''Ayrıca, bu tür hastalıklar için sigara dumanı, toz ve diğer alerjenlerden sakınma, diyet ve stres gibi çevresel faktörlerin kontrolü gerekir. Bu konularda okul idaresi ve öğretmenin gereken tedbirleri alabilmesi bakımından, durum açıklıkla anlatılmalıdır'' uyarısını dile getirdi.       

1486 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
1 2 3 4 5 Bu Haber İçin Toplam 5/1 Kere Puan Verildi (Ort:5)
Kaynak: ntvmsnbc

Kategori ¬ Uzman Görüşleri

Yorumlar ( 0 )

Kayıtlı Yorum Bulunamadı

Diğer Haberler

İnternet bağımlısı olmasın!

İnternet bağımlısı olmasın!
İSTANBUL - İnternet, doğru kullanılmadığında kimi zaman çocuklar için büyük bir risk haline gelebiliyor. Uzman Psikolog Emin Dönmez, bazı anne-babaların, sokağa çıkmasını istemedikleri çocuklarını sosyal ilişkiden mahrum bırakarak bilgisayara ve yalnızlığa ittiğini belirtti.

 14.12.2011 09:09:30

Lise öğrencilerine yurtdışında burs

Lise öğrencilerine yurtdışında burs
İSTANBUL - YFU (Youth for Understanding) Uluslararası Eğitim ve Kültür Programları çerçevesinde; 2012-2013 eğitim-öğretim yılında lise öğrencileri, 1 yıl süre ile öğrenimlerini yurtdışında devam ettirecek.

 02.12.2011 14:06:41

Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek!

Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek!
KAHRAMANMARAŞ - Bilinçli aile, başarılı öğrenci projesinin amacı; ailelerin öğrencilerini ve çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmelerini sağlamak.

 30.11.2011 14:03:11

Her yıl 15 bin kişi yurt dışına gidiyor

Her yıl 15 bin kişi yurt dışına gidiyor
ADANA - Edufairs Yurt Dışı Eğitim Fuarları Genel Müdürü İzzet Aslantatar, yurt dışı eğitimin Türkiyede özellikle son 15 yıldır hızlı bir ivme kazandığını söyledi.

 25.11.2011 10:36:31

Öğretmen maaşı en az 2 bin 500 TLye çıkarılmalı

Öğretmen maaşı en az 2 bin 500 TLye çıkarılmalı
ANKARA - Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Stratejik Araştırmalar Merkezi, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir anket düzenledi.

 23.11.2011 08:52:22

Öğretmenler mutsuz ve borçlu çıktı

Öğretmenler mutsuz ve borçlu çıktı
ANKARA - Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 24 Kasım Öğretmenler Günü ile ilgili yaptıkları anketin sonuçlarını açıkladı.  

 22.11.2011 12:51:12

Sürücü kurslarının yüzde 95i kapanır

Sürücü kurslarının yüzde 95i kapanır
MANİSA - Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğünün geçen Ekim ayında Ayvalık, Edremit, İzmir ve Manisadaki bazı sürücü kurslarına düzenlediği sahte doktor raporuyla sürücü belgesi verilmesine yönelik operasyonun ardından, Manisa İl Milli Milli Eğitim Müdürlüğü kentteki sürücü kurslarını mercek altına aldı.

 18.11.2011 09:55:42

Üniversiteliler meslek seçiminden mutsuz

Üniversiteliler meslek seçiminden mutsuz
İSTANBUL - Marmara Üniversitesi tarafından yaklaşık 30 bin öğrencinin katılımıyla yapılan Üniversite Tercih Anketi, öğrencilerin hayatlarıyla ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. 14 ilde yapılan ankete göre, öğrencilerin yüzde 54,55i seçtikleri bölümden memnun değil. Öğrencilerin yüzde 59,9unun ise babalarının istediği bölümü tercih ettikleri belirlendi.

 15.11.2011 10:01:42

Liseliler girişimcilikle tanışacak

Liseliler girişimcilikle tanışacak
İSTANBUL - TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu ile İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenleyeceği Genç Girişimciler Liselilerle Buluşuyor söyleşileri, İstanbulun seçilmiş 5 bölgesinde her gün gerçekleştirilecek.

 14.11.2011 12:19:40

Öğretmenlere MEBden deprem kitabı

Öğretmenlere MEBden deprem kitabı
ANKARA - Deprem bölgesinde görev yapacak öğretmenlere, eğitime başlamadan önce çocukları yaşadıklarıyla ilgili konuşturmaları, dersleri daha kısa tutup, yavaş ilerlemeleri ve daha az ev ödevi vermeleri öneriliyor.

 02.11.2011 14:08:02