Duyurular
Üniversite gençliği iyi beslenmiyor Tarih : 22.09.2011 08:17:33
Üniversite gençliği iyi beslenmiyorANTALYA - Akdeniz Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanı Aydın Özdemir, üniversite öğrencilerinin fast food tabir edilen hızlı yiyecekleri tükettiklerini ve iyi beslenmediklerini, buna karşın üniversite yemekhanesinde verilen öğle yemeğiyle gençlerin günlük kalori ihtiyacının yüzde 55ini karşıladıklarını bildirdi.        

ANTALYA - Akdeniz Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanı Aydın Özdemir, üniversite öğrencilerinin fast food tabir edilen hızlı yiyecekleri tükettiklerini ve iyi beslenmediklerini, buna karşın üniversite yemekhanesinde verilen öğle yemeğiyle gençlerin günlük kalori ihtiyacının yüzde 55'ini karşıladıklarını bildirdi.        

ydın Özdemir, üniversite bünyesindeki yemekhanede 4 kişilik diyetisyen ekibiyle hazırlanan öğle yemeğinde 8 bin kişiye 4 çeşit yemek verdiklerini söyledi.        

enünün A vitamininden kalsiyuma en ince ayrıntısına kadar hesaplanarak hazırlandığına dikkati çeken Özdemir, Akdeniz Üniversitesinin öğle yemeği programının diğer üniversitelere örnek olduğunu belirtti.        

eçen yıl KKTC'de düzenlenen bir toplantı sırasında burada uyguladıkları programı Türkiye'nin diğer üniversitelerine de anlattıklarını ifade eden Özdemir, ''14 üniversiteye yemekhane ve kantin hizmetleri konusunda danışmanlık hizmeti verdik. Güçlü bir ekibimiz var. Yemekhanemiz Türkiye'ye örnek'' dedi.      

zdemir, hem beden, hem beyin aktivitesi fazla olan üniversite öğrencilerinin günlük 2 bin 430 kalori ve 65 gram protein alması gerektiğini söyledi.       

niversite yemekhanelerinde çıkan öğle yemeğinin bu anlamda önemli olduğunu kaydeden  Özdemir, üniversite yemekhanesinde verilen öğle yemeğiyle öğrencilerin günlük ortalama 1334 kalori, 48 gram protein aldıklarını bildirdi.        

zdemir, ''Öğrenci kahvaltısını, akşam yemeğini yemese bile üniversitenin yemekhanesinde yediği öğle yemeğiyle günlük kalori ihtiyacının yüzde 55'ini karşılayabilir. Enerji olarak ihtiyacının yarısını bir öğünde veriyoruz. Tabii sabah kahvaltısı ve akşam yemeği de önemli'' diye konuştu.        

ğrencilerin fast food tarzı, kilo aldıran ama beslemeyen yiyecekleri tercih ettiğini kaydeden Özdemir, şunları söyledi:        

'Öğrencilerin sosis, salam, köfte, pizza gibi fast food tabir edilen hızlı yiyeceklere ilgisi var. Aileden gelen alışkanlıklar, reklamlar, ekonomik oluşu gibi etmenlerle öğrenci, fast fooda yönleniyor. Fast food, çay, poğaça, asitli içecekle günü geçiştirmeye çalışan öğrenciler var. Beslenmeden tasarruf etmek kadar yanlış bir şey olamaz. Bu, çocuğun eğitimine doğrudan etki eder. Fast food yemekler yağlı olmaları itibarıyla öğleden sonra öğrencinin sınıfta uykusunu getiriyor, konsantre olamıyor, dersi anlamada zorluk yaşıyor. Vitaminlerin vücuttaki emilimi çok daha fazladır, yağlı yiyeceklerin sindirimi zor, aktiviteye geçmesi ve enerji vermesi çok daha uzun zaman alır.''        

niversite gençliğinin asitli içeceklere yöneldiğine dikkati çeken Özdemir, enerji içeceklerinin tüketiminin de arttığını söyledi. Enerji içeceklerinin günlük hayatta ''asla'' kullanılmaması gerektiğine işaret eden Özdemir, ''Enerji içecekleri yerine meyve tüketimi ve portakal suyu gibi taze meyve sularına yönelmek lazım'' dedi.
        
''KIZ ÖĞRENCİLER RİSK ALTINDA''
Özdemir, beslenme alışkanlığından dolayı üniversite öğrencilerinin obeziteyle karşı karşıya olduğunu kaydetti.        

'Kızlarımız özellikle risk altında, bel bölgesinde sıkıntıları var'' diyen Özdemir, tek tip beslenme şekliyle sağlıksız nesiller yetiştiğini, gençlerin dengeli beslenirken bir yandan da spor yapmalarının önemli olduğunu ifade etti.        

ileleri, çocuklarının dershane ve okullarına önem verdikleri kadar beslenmelerine de dikkat etmeleri konusunda uyaran Özdemir, ''Başarının altındaki temel faktörlerden biri beslenme. Beslenme çocukluk döneminde başlıyor. Çocuk seviyor diye önüne köfte koymasınlar, kolay hazırlanan makarna koymasınlar, yanında salatası, çorbası olsun. Doymakla beslenmek ayrı şeylerdir'' diye konuştu.

1841 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
1 2 3 4 5 Henüz Puan Verilmedi  
Kaynak: ntvmsnbc

Kategori ¬ Uzman Görüşleri

Yorumlar ( 0 )

Kayıtlı Yorum Bulunamadı

Diğer Haberler

İnternet bağımlısı olmasın!

İnternet bağımlısı olmasın!
İSTANBUL - İnternet, doğru kullanılmadığında kimi zaman çocuklar için büyük bir risk haline gelebiliyor. Uzman Psikolog Emin Dönmez, bazı anne-babaların, sokağa çıkmasını istemedikleri çocuklarını sosyal ilişkiden mahrum bırakarak bilgisayara ve yalnızlığa ittiğini belirtti.

 14.12.2011 09:09:30

Lise öğrencilerine yurtdışında burs

Lise öğrencilerine yurtdışında burs
İSTANBUL - YFU (Youth for Understanding) Uluslararası Eğitim ve Kültür Programları çerçevesinde; 2012-2013 eğitim-öğretim yılında lise öğrencileri, 1 yıl süre ile öğrenimlerini yurtdışında devam ettirecek.

 02.12.2011 14:06:41

Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek!

Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek!
KAHRAMANMARAŞ - Bilinçli aile, başarılı öğrenci projesinin amacı; ailelerin öğrencilerini ve çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmelerini sağlamak.

 30.11.2011 14:03:11

Her yıl 15 bin kişi yurt dışına gidiyor

Her yıl 15 bin kişi yurt dışına gidiyor
ADANA - Edufairs Yurt Dışı Eğitim Fuarları Genel Müdürü İzzet Aslantatar, yurt dışı eğitimin Türkiyede özellikle son 15 yıldır hızlı bir ivme kazandığını söyledi.

 25.11.2011 10:36:31

Öğretmen maaşı en az 2 bin 500 TLye çıkarılmalı

Öğretmen maaşı en az 2 bin 500 TLye çıkarılmalı
ANKARA - Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Stratejik Araştırmalar Merkezi, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir anket düzenledi.

 23.11.2011 08:52:22

Öğretmenler mutsuz ve borçlu çıktı

Öğretmenler mutsuz ve borçlu çıktı
ANKARA - Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 24 Kasım Öğretmenler Günü ile ilgili yaptıkları anketin sonuçlarını açıkladı.  

 22.11.2011 12:51:12

Sürücü kurslarının yüzde 95i kapanır

Sürücü kurslarının yüzde 95i kapanır
MANİSA - Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğünün geçen Ekim ayında Ayvalık, Edremit, İzmir ve Manisadaki bazı sürücü kurslarına düzenlediği sahte doktor raporuyla sürücü belgesi verilmesine yönelik operasyonun ardından, Manisa İl Milli Milli Eğitim Müdürlüğü kentteki sürücü kurslarını mercek altına aldı.

 18.11.2011 09:55:42

Üniversiteliler meslek seçiminden mutsuz

Üniversiteliler meslek seçiminden mutsuz
İSTANBUL - Marmara Üniversitesi tarafından yaklaşık 30 bin öğrencinin katılımıyla yapılan Üniversite Tercih Anketi, öğrencilerin hayatlarıyla ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. 14 ilde yapılan ankete göre, öğrencilerin yüzde 54,55i seçtikleri bölümden memnun değil. Öğrencilerin yüzde 59,9unun ise babalarının istediği bölümü tercih ettikleri belirlendi.

 15.11.2011 10:01:42

Liseliler girişimcilikle tanışacak

Liseliler girişimcilikle tanışacak
İSTANBUL - TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu ile İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenleyeceği Genç Girişimciler Liselilerle Buluşuyor söyleşileri, İstanbulun seçilmiş 5 bölgesinde her gün gerçekleştirilecek.

 14.11.2011 12:19:40

Öğretmenlere MEBden deprem kitabı

Öğretmenlere MEBden deprem kitabı
ANKARA - Deprem bölgesinde görev yapacak öğretmenlere, eğitime başlamadan önce çocukları yaşadıklarıyla ilgili konuşturmaları, dersleri daha kısa tutup, yavaş ilerlemeleri ve daha az ev ödevi vermeleri öneriliyor.

 02.11.2011 14:08:02