Duyurular
Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek! Tarih : 30.11.2011 14:03:11
Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek!KAHRAMANMARAŞ - Bilinçli aile, başarılı öğrenci projesinin amacı; ailelerin öğrencilerini ve çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmelerini sağlamak.

KAHRAMANMARAŞ - 'Bilinçli aile, başarılı öğrenci' projesinin amacı; ailelerin öğrencilerini ve çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmelerini sağlamak.

ahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, Kahramanmaraş'ta öğrencileri daha iyi şartlarda yetiştirmek, onları hayatta başarılı kılmak ve Kahramanmaraş'ın geleceğini daha yönlendirmek amacıyla gayret gösterdiklerini söyledi.

Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yeni projeler yaparak eğitim alanında sinerji oluşturmaya çalıştığını vurgulayan Kocatepe, veli ile öğrencileri motive etmek için ''Bilinçli aile, başarılı öğrenci'' projesinin hayata geçirildiğini belirtti.

''Amacımız sadece proje yapmak değil, Kahramanmaraş'ta ailelerimizin öğrencilerini, çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek amacıyla bir farkındalık yaratmaktır'' diyen Kocatepe, bilinçli yetişmek için okul, öğrenci ve veli işbirliğini sağlayarak çocukların gelecekle ilgili çalışmalarının sağlıklı bir ortama kavuşturulmasını istediklerini dile getirdi.

Okuldaki eğitim ortamının eve taşınmasının önemine değinen Kocatepe, şöyle konuştu:

''Amacımız okul, aile ve öğrenci işbirliğini sağlayarak çocuklarımızın okulda aldıkları bilgileri ve eğitimi evde pekiştirerek bütünleştirerek orada da devam ettirmelerini sağlamaktır. Okuldaki eğitim öğretim ortamının evdeki eğitim ortamından tamamen kopuk olması maalesef eğitim öğretimi olumsuz etkilemektedir. Bu durum ise çocukların yeterli bilgiyle donatılmasında kopukluklar meydana getiriyor ve biz bunu önlemeye çalışıyoruz. Okuldaki eğitim ortamının evde de devam etmesini sağlamaya çalışıyoruz. Ailelerimize çok önemli görevler düşüyor. Ailelerin ümidi ülkemizin ümidi ve geleceğidir. Ailelerin bu bilinç konusunda bazı eksiklikleri olabiliyor. İşte bu projeyle bunu gidermeye çalışıyoruz.''

Eğitimde başarılı illeri incelediklerini ve yaptıkları çalışmada ailelerin öğrenciler üzerindeki bilinçli davranışın eğitime etkilerini gözlemlediklerine dikkati çeken Kocatepe, ''Kahramanmaraş olarak bir farkındalık ortaya çıkartılıp fikir birliği ile ortak bir kararla hareket etmemizde çok büyük fayda var. Eğitimdeki başarıyı yakalayabilmek için tüm sektörlerin desteğini almaya çalışacağız. 'Bunun için üzerimize düşen görev neyse hazırız' dememiz lazım. Basının eğitime katkısı çok önemli. Basının bu konudaki katkısı, ailelerin bu mesajları algılaması açısından çok önemlidir. Çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmenin yarışı içinde olmalıyız ve aileler olarak bu yarışa mutlaka katılmamız gerekmektedir'' diye konuştu.

Türkiye'nin geçmişe göre çok daha iyi konumda olduğunu savunan Kocatepe, sözlerini şöyle tamamladı:

''Ülkemiz artık çevresine borç veren bir ülke konumuna geldi. Maddi anlamda yardıma muhtaç ülkelere uçak dolusu para gönderebilen bir ülkedir. Bu bizim için bir gurur kaynağıdır. Sözü dinlenen sözüne itibar edilen bir ülke olduk. Neden? Bu sosyal, ekonomik, kültürel ve her alandaki gelişmenin bir nedenidir. Biz bundan daha iyi olmayı düşünüyoruz. Dünyanın en iyisi olmayı hedefliyoruz. Hedefler bu kadar yüksekken gelecekte söz sahibi olacak çocuklarımızı çok iyi yetiştirmek zorundayız. Dünyanın en iyisi olmak için geleceğe bir borcumuz var.''

strong>116 BİN AİLEYİ KAPSIYOR  
İl Milli Eğitim Müdürü Tahsin Nas, projenin 919 eğitim kurumu, 116 bin öğrenci ve 116 bin aileyi kapsadığını, Türkiye'nin yerel ölçekte uygulanan en büyük projeleri arasında yer aldığını ifade etti.

Nas, projenin Türkiye'de yer ölçek ve imkanlarda uygulanan en büyük projelerden biri olduğunu kaydetti.

Kahramanmaraş halkının yüksek oranda destek vermesi beklenen projenin finansmanı da yerel kaynaklar tarafından sağlanıyor.

4645 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
1 2 3 4 5 Bu Haber İçin Toplam 2/1 Kere Puan Verildi (Ort:2)
Kaynak: ntvmsnbc

Kategori ¬ Uzman Görüşleri

Yorumlar ( 0 )

Kayıtlı Yorum Bulunamadı

Diğer Haberler

İnternet bağımlısı olmasın!

İnternet bağımlısı olmasın!
İSTANBUL - İnternet, doğru kullanılmadığında kimi zaman çocuklar için büyük bir risk haline gelebiliyor. Uzman Psikolog Emin Dönmez, bazı anne-babaların, sokağa çıkmasını istemedikleri çocuklarını sosyal ilişkiden mahrum bırakarak bilgisayara ve yalnızlığa ittiğini belirtti.

 14.12.2011 09:09:30

Lise öğrencilerine yurtdışında burs

Lise öğrencilerine yurtdışında burs
İSTANBUL - YFU (Youth for Understanding) Uluslararası Eğitim ve Kültür Programları çerçevesinde; 2012-2013 eğitim-öğretim yılında lise öğrencileri, 1 yıl süre ile öğrenimlerini yurtdışında devam ettirecek.

 02.12.2011 14:06:41

Her yıl 15 bin kişi yurt dışına gidiyor

Her yıl 15 bin kişi yurt dışına gidiyor
ADANA - Edufairs Yurt Dışı Eğitim Fuarları Genel Müdürü İzzet Aslantatar, yurt dışı eğitimin Türkiyede özellikle son 15 yıldır hızlı bir ivme kazandığını söyledi.

 25.11.2011 10:36:31

Öğretmen maaşı en az 2 bin 500 TLye çıkarılmalı

Öğretmen maaşı en az 2 bin 500 TLye çıkarılmalı
ANKARA - Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Stratejik Araştırmalar Merkezi, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir anket düzenledi.

 23.11.2011 08:52:22

Öğretmenler mutsuz ve borçlu çıktı

Öğretmenler mutsuz ve borçlu çıktı
ANKARA - Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 24 Kasım Öğretmenler Günü ile ilgili yaptıkları anketin sonuçlarını açıkladı.  

 22.11.2011 12:51:12

Sürücü kurslarının yüzde 95i kapanır

Sürücü kurslarının yüzde 95i kapanır
MANİSA - Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğünün geçen Ekim ayında Ayvalık, Edremit, İzmir ve Manisadaki bazı sürücü kurslarına düzenlediği sahte doktor raporuyla sürücü belgesi verilmesine yönelik operasyonun ardından, Manisa İl Milli Milli Eğitim Müdürlüğü kentteki sürücü kurslarını mercek altına aldı.

 18.11.2011 09:55:42

Üniversiteliler meslek seçiminden mutsuz

Üniversiteliler meslek seçiminden mutsuz
İSTANBUL - Marmara Üniversitesi tarafından yaklaşık 30 bin öğrencinin katılımıyla yapılan Üniversite Tercih Anketi, öğrencilerin hayatlarıyla ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. 14 ilde yapılan ankete göre, öğrencilerin yüzde 54,55i seçtikleri bölümden memnun değil. Öğrencilerin yüzde 59,9unun ise babalarının istediği bölümü tercih ettikleri belirlendi.

 15.11.2011 10:01:42

Liseliler girişimcilikle tanışacak

Liseliler girişimcilikle tanışacak
İSTANBUL - TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu ile İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenleyeceği Genç Girişimciler Liselilerle Buluşuyor söyleşileri, İstanbulun seçilmiş 5 bölgesinde her gün gerçekleştirilecek.

 14.11.2011 12:19:40

Öğretmenlere MEBden deprem kitabı

Öğretmenlere MEBden deprem kitabı
ANKARA - Deprem bölgesinde görev yapacak öğretmenlere, eğitime başlamadan önce çocukları yaşadıklarıyla ilgili konuşturmaları, dersleri daha kısa tutup, yavaş ilerlemeleri ve daha az ev ödevi vermeleri öneriliyor.

 02.11.2011 14:08:02

İşte çocukları suça iten nedenler 

İşte çocukları suça iten nedenler 
GAZİANTEP - Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Özkan Yıldız, Gaziantep Cezaevindeki 169 hükümlü ve tutuklu çocukla görüştü.

Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında hazırlanan Birlikte Güzel Yarınlara projesi kapsamında Adalet Bakanlığından aldığı izinle cezaevindeki çocuklarla görüşen Doç. Dr. Yıldız, çocukları suça iten nedenlerin çok çeşitli olduğunu ancak ekonomik sebeplerin birinci sırada yer aldığını söyledi.

Yoksulluk, ailenin parçalanması ve aile içi şiddetin çocukları suça ittiğini ifade eden Yıldız, Görüştüğüm çocukların tamamına yakınının akraba çevresinin de suç işleyerek cezaevinde kaldığını tespit ettim dedi.

2008de Pozantı Cezaevinde yaptığı araştırmaya benzer sonuçları Gaziantepte de gözlemlediğini, hem çocukları hem de ergenleri suça iten koşullarda benzerlik tespit ettiğini belirten Yıldız, şöyle konuştu:

Görüşme yaptığım çocukların tamamına yakınının erkek olması dikkati çekici. Erkek çocuk yetiştirme ve sosyalleşme sürecinin sorunlu olduğunu tespit ediyoruz. Yani kız çocuk yok denilecek kadar az. Ailelerin erkek çocuk yetiştirmedeki davranış kalıplarının değiştirilmesi yönünde birtakım çalışmalara ihtiyaç olduğunu gözlemledik. Görüşme yaptığım çocuklar çok kolay bir şekilde suça karışmış ve kolay bir şekilde okuldan uzaklaştırılmış. Okullarını yarıda bırakan çocuklar tekrar okula dönmek istiyor. Bu konuda okul yönetimlerine ciddi görevler düşüyor. Sorunlu ve okulla çok ciddi sıkıntısı olan çocukların bazı özel tedbirlerle korunması, okul sistemi içerisinde tutulmasına ayrı ve özel bir önem verilmesi gerekiyor.

Yıldız, görüştüğü çocukların suçlarının genellikle, hırsızlık, gasp, yaralama, çok az da olsa terör suçları, kız kaçırma ve uyuşturucu satışı olduğunu ifade etti.
  
SOSYO-EKONOMİK FAKTÖRLER
Doç. Dr. Yıldız, suça ilişkin kuramsal açıklamalarda genellikle biyolojik ve psikolojik yaklaşımlardan bahsedildiğini ancak son dönemlerde genç ve ergen suçluluğunda sosyo-ekonomik faktörlerin biyolojik ve psikolojik faktörlerin önüne geçtiğini gördüklerini ifade etti.

Görüşme yaptığı çocukların yetiştiği sosyal ortamların da çok tehlikeli ve riskli olduğunu söyleyen Yıldız, Bu çocukların yakın akran ve akraba çevrelerinin suç işleyip cezaevinde kaldığı görüldü. Babası, dayısı, ağabeyi cezaevinde olan çok çocukla karşılaştık. Çocukların bu çevre dolayısıyla cezaevinden çıktıktan kısa süre sonra cezaevine döndükleri görülüyor diye konuştu.

Yıldız, cezaevindeki çocukların eğitim ve mesleki yeteneklerini geliştirmek, onların cezaevinden çıktıktan sonra takip edilmesini ve meslek edinmelerini sağlamak gerektiğine dikkati çekti.

Cezaevinden çıkan çocuğun okul sistemine tekrar dönüşü yolunda da çalışmalar yapılması gerektiğini bildiren Yıldız, çocukları topluma kazandırmanın çok önemli olduğunu kaydetti.

Yıldız, son dönemlerde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahinin dile getirdiği Aile Destek Uzmanlık projesinin çok faydalı olduğunu düşündüğünü, bunun acilen devreye girmesi gerektiğine inandığını belirtti.

3 yıl önce de Gaziantep Cezaevinde ve Adana Pozantı Bölge Cezaevinde tutuklu 142 çocukla görüştüğünü, o görüşmede de işsizlik, yoksulluk ve göçün çocukları önce sokağa ittiğini, ardından da suça bulaştırdığını tespit ettiğini ifade eden Yıldız, 142 çocuktan 80inin babasının işsiz olduğunu, düzenli geliri bulunmadığını belirlediklerini kaydetti.

 23.10.2011 07:57:04