Duyurular
Her yıl 15 bin kişi yurt dışına gidiyor Tarih : 25.11.2011 10:36:31
Her yıl 15 bin kişi yurt dışına gidiyorADANA - Edufairs Yurt Dışı Eğitim Fuarları Genel Müdürü İzzet Aslantatar, yurt dışı eğitimin Türkiyede özellikle son 15 yıldır hızlı bir ivme kazandığını söyledi.

ADANA - Edufairs Yurt Dışı Eğitim Fuarları Genel Müdürü İzzet Aslantatar, yurt dışı eğitimin Türkiye'de özellikle son 15 yıldır hızlı bir ivme kazandığını söyledi.

slantatar, 15-20 yıl öncesinde devletin kendi personelini burslu olarak yurt dışına gönderdiğini hatırlatarak, ''Dolayısıyla yurt dışındaki kurumlar Türk öğrencilere çok yabancı değiller. Yurt dışı eğitimi Türkiye dışında özellikle gelişen ülkelerde yaygın bir eğitim seçeneği olarak görülüyor. Yani Japonya, Singapur, Çin, Kore, bunlar gelişmişliklerini bir nebze de olsa yurt dışı eğitimine borçlular. Zira oraya gönderdikleri öğrenciler farklı bir donanımla ülkelerine dönüp orada öğrendikleri bilgileri kendi ülkelerinde uyguluyorlar'' dedi.

urt dışı eğitime ''beyin göçü'' gibi farklı bir gözle de bakılabildiğini anlatan Aslantatar, şunları kaydetti:

'Birçok ülke bunu halletmiş durumda. Gönderdiklerini geri kazanma yönünde bir çabaları var. Türkiye'de bu önceden çok yoktu, ancak şu an devletin de bununla ilgili bir politikası var. Yani yurt dışına giden insanları Türkiye'ye tekrar kazandırmak ve donanımlarından yararlanmak için projeler uygulanıyor. Üniversiteler yurt dışından gelenlere daha fazla kapılarını açar oldu. Dolayısıyla artık yurt dışına giden öğrencilere 10 yıl öncesindeki gibi 'gidiyor gelmiyor' diye değil, 'gidecek, daha donanımlı olarak Türkiye dönecek' şeklinde bakmak mümkün. Yurt dışı eğitimi ülkenin gelişme yolundaki dinamiklerine katkı sağlıyor. Bu bakış açısı daha önce yokken şu anda var. Bunun olması ile yurt dışındaki eğitim kurumları Türk öğrencilerle daha fazla ilgilenmeye başladı. Zira bu anlayışla giden öğrenci orada daha verimli çalışmalar yapabiliyor. Oradaki ortama daha fazla katkı sağlayabiliyor ve Türk öğrenciler genellikle yurt dışında beğenilen sevilen takdir edilen bir grup olarak değerlendiriliyor.''

strong>HER YIL 15 BİN KİŞİ
Aslantatar, yurt dışı eğitime olan ilginin her geçen gün arttığını belirerek, ''Eğitim almak isteyen çok sayıda kişi var ancak bunlar içerisinde yaklaşık 15 bin kişi her yıl yurt dışı eğitim sürecine katılıyor. Bunların bir kısmı üniversitelerin değişim programları aracılığıyla oluyor. Büyük bir kısmı da ailelerinin kendilerine sunduğu imkanları kullanarak yurt dışı eğitimi alıyor. Ayrıca devletin sağladığı burs imkanlarından yararlanarak gidenler de var'' dedi.

urt dışında eğitim için tercih edilen ülkeleri 'İngilizce konuşulan ve konuşulmayan' ülkeler diye ikiye ayırmak gerektiğini belirten Aslantatar, şöyle devam etti:

'Maddi imkanı biraz daha müsait olan kişilerin çoğu İngilizce konuşulan ülkeleri tercih ediyorlar. Bunlar da başta İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda hatta Güney Afrika olabiliyor. Türk öğrencisi, bu ülkeler içerisinde en çok İngiltere'yi tercih ediyor. İngiltere'nin Türkiye'ye yakınlığı, üniversitelerin 3 yıl, master programlarının 2 yıl yerine 1 yıl olması bu ülkeyi cazip kılıyor. ABD ikinci sırada geliyor. Çok iyi okulların olması ABD'yi de ciddi anlamda cazip kılıyor.

ngilizce konuşulan ülkelerin dışındaki seçeneklerin başında ise Almanya geliyor. Almanya'da 3 milyonu aşkın Türk nüfus var. O nedenle Almanya İngilizce konuşulan ülkeler dışında en çok öğrenciyi çeken ülke. Avusturya, Hollanda, İsviçre, İsveç, Bulgaristan, Rusya, Ukrayna da Türk öğrencilerinin gittiği ülkeler arasında.''

strong>10 BİN DOLARDAN BAŞLIYOR
Aslantatar, yurt dışı eğitim maliyetinin ise 10-15 bin dolardan 50 bin dolara kadar çıkabildiğini belirterek, ''Ancak İngilizce konuşulan ülkelerde ortalama bir okulda yıllık ücret yaklaşık 50 bin lira dolaylarında'' dedi.

slantatar, öğrencilerin çoğunun dil eğitimi için de yurt dışını tercih ettiklerini sözlerine ekledi.

2323 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
1 2 3 4 5 Henüz Puan Verilmedi  
Kaynak: ntvmsnbc

Kategori ¬ Uzman Görüşleri

Yorumlar ( 0 )

Kayıtlı Yorum Bulunamadı

Diğer Haberler

İnternet bağımlısı olmasın!

İnternet bağımlısı olmasın!
İSTANBUL - İnternet, doğru kullanılmadığında kimi zaman çocuklar için büyük bir risk haline gelebiliyor. Uzman Psikolog Emin Dönmez, bazı anne-babaların, sokağa çıkmasını istemedikleri çocuklarını sosyal ilişkiden mahrum bırakarak bilgisayara ve yalnızlığa ittiğini belirtti.

 14.12.2011 09:09:30

Lise öğrencilerine yurtdışında burs

Lise öğrencilerine yurtdışında burs
İSTANBUL - YFU (Youth for Understanding) Uluslararası Eğitim ve Kültür Programları çerçevesinde; 2012-2013 eğitim-öğretim yılında lise öğrencileri, 1 yıl süre ile öğrenimlerini yurtdışında devam ettirecek.

 02.12.2011 14:06:41

Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek!

Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek!
KAHRAMANMARAŞ - Bilinçli aile, başarılı öğrenci projesinin amacı; ailelerin öğrencilerini ve çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmelerini sağlamak.

 30.11.2011 14:03:11

Öğretmen maaşı en az 2 bin 500 TLye çıkarılmalı

Öğretmen maaşı en az 2 bin 500 TLye çıkarılmalı
ANKARA - Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Stratejik Araştırmalar Merkezi, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir anket düzenledi.

 23.11.2011 08:52:22

Öğretmenler mutsuz ve borçlu çıktı

Öğretmenler mutsuz ve borçlu çıktı
ANKARA - Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 24 Kasım Öğretmenler Günü ile ilgili yaptıkları anketin sonuçlarını açıkladı.  

 22.11.2011 12:51:12

Sürücü kurslarının yüzde 95i kapanır

Sürücü kurslarının yüzde 95i kapanır
MANİSA - Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğünün geçen Ekim ayında Ayvalık, Edremit, İzmir ve Manisadaki bazı sürücü kurslarına düzenlediği sahte doktor raporuyla sürücü belgesi verilmesine yönelik operasyonun ardından, Manisa İl Milli Milli Eğitim Müdürlüğü kentteki sürücü kurslarını mercek altına aldı.

 18.11.2011 09:55:42

Üniversiteliler meslek seçiminden mutsuz

Üniversiteliler meslek seçiminden mutsuz
İSTANBUL - Marmara Üniversitesi tarafından yaklaşık 30 bin öğrencinin katılımıyla yapılan Üniversite Tercih Anketi, öğrencilerin hayatlarıyla ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. 14 ilde yapılan ankete göre, öğrencilerin yüzde 54,55i seçtikleri bölümden memnun değil. Öğrencilerin yüzde 59,9unun ise babalarının istediği bölümü tercih ettikleri belirlendi.

 15.11.2011 10:01:42

Liseliler girişimcilikle tanışacak

Liseliler girişimcilikle tanışacak
İSTANBUL - TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu ile İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenleyeceği Genç Girişimciler Liselilerle Buluşuyor söyleşileri, İstanbulun seçilmiş 5 bölgesinde her gün gerçekleştirilecek.

 14.11.2011 12:19:40

Öğretmenlere MEBden deprem kitabı

Öğretmenlere MEBden deprem kitabı
ANKARA - Deprem bölgesinde görev yapacak öğretmenlere, eğitime başlamadan önce çocukları yaşadıklarıyla ilgili konuşturmaları, dersleri daha kısa tutup, yavaş ilerlemeleri ve daha az ev ödevi vermeleri öneriliyor.

 02.11.2011 14:08:02

İşte çocukları suça iten nedenler 

İşte çocukları suça iten nedenler 
GAZİANTEP - Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Özkan Yıldız, Gaziantep Cezaevindeki 169 hükümlü ve tutuklu çocukla görüştü.

Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında hazırlanan Birlikte Güzel Yarınlara projesi kapsamında Adalet Bakanlığından aldığı izinle cezaevindeki çocuklarla görüşen Doç. Dr. Yıldız, çocukları suça iten nedenlerin çok çeşitli olduğunu ancak ekonomik sebeplerin birinci sırada yer aldığını söyledi.

Yoksulluk, ailenin parçalanması ve aile içi şiddetin çocukları suça ittiğini ifade eden Yıldız, Görüştüğüm çocukların tamamına yakınının akraba çevresinin de suç işleyerek cezaevinde kaldığını tespit ettim dedi.

2008de Pozantı Cezaevinde yaptığı araştırmaya benzer sonuçları Gaziantepte de gözlemlediğini, hem çocukları hem de ergenleri suça iten koşullarda benzerlik tespit ettiğini belirten Yıldız, şöyle konuştu:

Görüşme yaptığım çocukların tamamına yakınının erkek olması dikkati çekici. Erkek çocuk yetiştirme ve sosyalleşme sürecinin sorunlu olduğunu tespit ediyoruz. Yani kız çocuk yok denilecek kadar az. Ailelerin erkek çocuk yetiştirmedeki davranış kalıplarının değiştirilmesi yönünde birtakım çalışmalara ihtiyaç olduğunu gözlemledik. Görüşme yaptığım çocuklar çok kolay bir şekilde suça karışmış ve kolay bir şekilde okuldan uzaklaştırılmış. Okullarını yarıda bırakan çocuklar tekrar okula dönmek istiyor. Bu konuda okul yönetimlerine ciddi görevler düşüyor. Sorunlu ve okulla çok ciddi sıkıntısı olan çocukların bazı özel tedbirlerle korunması, okul sistemi içerisinde tutulmasına ayrı ve özel bir önem verilmesi gerekiyor.

Yıldız, görüştüğü çocukların suçlarının genellikle, hırsızlık, gasp, yaralama, çok az da olsa terör suçları, kız kaçırma ve uyuşturucu satışı olduğunu ifade etti.
  
SOSYO-EKONOMİK FAKTÖRLER
Doç. Dr. Yıldız, suça ilişkin kuramsal açıklamalarda genellikle biyolojik ve psikolojik yaklaşımlardan bahsedildiğini ancak son dönemlerde genç ve ergen suçluluğunda sosyo-ekonomik faktörlerin biyolojik ve psikolojik faktörlerin önüne geçtiğini gördüklerini ifade etti.

Görüşme yaptığı çocukların yetiştiği sosyal ortamların da çok tehlikeli ve riskli olduğunu söyleyen Yıldız, Bu çocukların yakın akran ve akraba çevrelerinin suç işleyip cezaevinde kaldığı görüldü. Babası, dayısı, ağabeyi cezaevinde olan çok çocukla karşılaştık. Çocukların bu çevre dolayısıyla cezaevinden çıktıktan kısa süre sonra cezaevine döndükleri görülüyor diye konuştu.

Yıldız, cezaevindeki çocukların eğitim ve mesleki yeteneklerini geliştirmek, onların cezaevinden çıktıktan sonra takip edilmesini ve meslek edinmelerini sağlamak gerektiğine dikkati çekti.

Cezaevinden çıkan çocuğun okul sistemine tekrar dönüşü yolunda da çalışmalar yapılması gerektiğini bildiren Yıldız, çocukları topluma kazandırmanın çok önemli olduğunu kaydetti.

Yıldız, son dönemlerde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahinin dile getirdiği Aile Destek Uzmanlık projesinin çok faydalı olduğunu düşündüğünü, bunun acilen devreye girmesi gerektiğine inandığını belirtti.

3 yıl önce de Gaziantep Cezaevinde ve Adana Pozantı Bölge Cezaevinde tutuklu 142 çocukla görüştüğünü, o görüşmede de işsizlik, yoksulluk ve göçün çocukları önce sokağa ittiğini, ardından da suça bulaştırdığını tespit ettiğini ifade eden Yıldız, 142 çocuktan 80inin babasının işsiz olduğunu, düzenli geliri bulunmadığını belirlediklerini kaydetti.

 23.10.2011 07:57:04