Duyurular
Milli Güvenlik dersi israf mı? Tarih : 18.10.2011 07:05:36
Milli Güvenlik dersi israf mı?İSTANBUL - Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, liselerde verilen Milli Güvenlik derslerini eleştirdi.

İSTANBUL - Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, liselerde verilen Milli Güvenlik derslerini eleştirdi.

Milli Güvenlik derslerini israf olarak görüyorum” sözleri ‘Milli Güvenlik dersleri israf mı’ tartışmasını da beraberinde getirdi.

ağış, “Subayların işini gücünü bırakarak, üniformaları ile liselerimize gelip o dersi vermesini gerçekten bir israf olarak görüyorum. Avrupa’da hiçbir ülkede üniformalı ordu mensuplarının liselere gidip çocuklara ders verdiği bir örnek yoktur” demişti.

illi Eğitim Bakanlığı, Milli Güvenlik dersleri ile ilgili bakanlığın yeni bir çalışması olmadığını, mevcut müfredatın devam edeceğini açıkladı.

atan gazetesinde yer alan haberde; uzmanlar, dersin gerekliliğini tartıştı:

strong>1926’DAN BERİ VAR!
Milli Güvenlik dersleri, 1926’dan bu yana lise 2. sınıfta okutuluyor. Üniversite sınavında zaman zaman gelen soru olabiliyor. Kız öğreciler için de zorunlu ve geçilmesi gereken bir ders. Ders, Milli Güvenlik Bilgisi Öğretimi Yönetmeliği’ne göre, Milli Eğitim Bakanlığı’nın görevlendirdiği öğretmenler tarafından değil, en yakın garnizonun komutanı tarafından atanan bir muvazzaf veya emekli/müstafi subay tarafından veriliyor.

strong>20 YILDIR KARŞIYIZ
- Mehmet Bozgeyik (Eğitim Sen Genel Sekreteri):
“Biz 20 yıldır bu dersin okullarda okutulmamasını istiyoruz. Askeri mantıkla hazırlanmış bir dersin verilmesi, bu dersin askerler tarafından verilmesine karşıyız. Otoriter bir anlayışla hazırlanan bir derstir, eğitime yönelik bir ders olarak görmüyoruz. Bakanda bizim gibi düşünüyor. İsabetli bir çıkış olmuş. Vatandaşlık dersi varken milli güvenlik dersine gerek yok.”

strong>OKULLAR KIŞLA OLMASIN
- Ahmet Özer (Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri):
“Müfredat tamamen Genen Kurmay Başkanlığı tarafından hazırlanıyor ve öğretmenleri onlar belirliyor. Bu ders ille de verilecekse öğretmenlik vasfı olan kimseler tarafından verilmeli. Ülkenin demokratikleşmesi açısından atrık asker askerliğini yapmalı, vatan savunmasında görev almalı. Kışlada asker, okulda öğretmenler olmalı. Okullarıun ‘mini kışla’ olmasını istemiyoruz.”

strong>BU DERS OLMALI
- Osman Özbek (Emekli Tümgeneral):
"Milli Güvenlik dersleri olmalıdır, askerlerin girmesi de doğrudur. Türkiye’de mecburi askerlik olduğu ve herkes askere gittiği için daha askere gitmeden gençlere hem sakerliği hem de milli güvenlik derslerini görmesi kaynaşmayı sağlar, birinci ağızdan doğruları öğrenirler. Avrupa’da böyle dersler yoksa demokasi açısından bakınca İngiltere’de kraliçe var, İspanya’da kral var onlar da demokrasiye aykırı. Herkese bu ders lazım."

1461 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
1 2 3 4 5 Bu Haber İçin Toplam 7/2 Kere Puan Verildi (Ort:3,5)
Kaynak: ntvmsnbc

Kategori ¬ Uzman Görüşleri

Yorumlar ( 0 )

Kayıtlı Yorum Bulunamadı

Diğer Haberler

İnternet bağımlısı olmasın!

İnternet bağımlısı olmasın!
İSTANBUL - İnternet, doğru kullanılmadığında kimi zaman çocuklar için büyük bir risk haline gelebiliyor. Uzman Psikolog Emin Dönmez, bazı anne-babaların, sokağa çıkmasını istemedikleri çocuklarını sosyal ilişkiden mahrum bırakarak bilgisayara ve yalnızlığa ittiğini belirtti.

 14.12.2011 09:09:30

Lise öğrencilerine yurtdışında burs

Lise öğrencilerine yurtdışında burs
İSTANBUL - YFU (Youth for Understanding) Uluslararası Eğitim ve Kültür Programları çerçevesinde; 2012-2013 eğitim-öğretim yılında lise öğrencileri, 1 yıl süre ile öğrenimlerini yurtdışında devam ettirecek.

 02.12.2011 14:06:41

Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek!

Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek!
KAHRAMANMARAŞ - Bilinçli aile, başarılı öğrenci projesinin amacı; ailelerin öğrencilerini ve çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmelerini sağlamak.

 30.11.2011 14:03:11

Her yıl 15 bin kişi yurt dışına gidiyor

Her yıl 15 bin kişi yurt dışına gidiyor
ADANA - Edufairs Yurt Dışı Eğitim Fuarları Genel Müdürü İzzet Aslantatar, yurt dışı eğitimin Türkiyede özellikle son 15 yıldır hızlı bir ivme kazandığını söyledi.

 25.11.2011 10:36:31

Öğretmen maaşı en az 2 bin 500 TLye çıkarılmalı

Öğretmen maaşı en az 2 bin 500 TLye çıkarılmalı
ANKARA - Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Stratejik Araştırmalar Merkezi, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir anket düzenledi.

 23.11.2011 08:52:22

Öğretmenler mutsuz ve borçlu çıktı

Öğretmenler mutsuz ve borçlu çıktı
ANKARA - Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 24 Kasım Öğretmenler Günü ile ilgili yaptıkları anketin sonuçlarını açıkladı.  

 22.11.2011 12:51:12

Sürücü kurslarının yüzde 95i kapanır

Sürücü kurslarının yüzde 95i kapanır
MANİSA - Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğünün geçen Ekim ayında Ayvalık, Edremit, İzmir ve Manisadaki bazı sürücü kurslarına düzenlediği sahte doktor raporuyla sürücü belgesi verilmesine yönelik operasyonun ardından, Manisa İl Milli Milli Eğitim Müdürlüğü kentteki sürücü kurslarını mercek altına aldı.

 18.11.2011 09:55:42

Üniversiteliler meslek seçiminden mutsuz

Üniversiteliler meslek seçiminden mutsuz
İSTANBUL - Marmara Üniversitesi tarafından yaklaşık 30 bin öğrencinin katılımıyla yapılan Üniversite Tercih Anketi, öğrencilerin hayatlarıyla ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. 14 ilde yapılan ankete göre, öğrencilerin yüzde 54,55i seçtikleri bölümden memnun değil. Öğrencilerin yüzde 59,9unun ise babalarının istediği bölümü tercih ettikleri belirlendi.

 15.11.2011 10:01:42

Liseliler girişimcilikle tanışacak

Liseliler girişimcilikle tanışacak
İSTANBUL - TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu ile İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenleyeceği Genç Girişimciler Liselilerle Buluşuyor söyleşileri, İstanbulun seçilmiş 5 bölgesinde her gün gerçekleştirilecek.

 14.11.2011 12:19:40

Öğretmenlere MEBden deprem kitabı

Öğretmenlere MEBden deprem kitabı
ANKARA - Deprem bölgesinde görev yapacak öğretmenlere, eğitime başlamadan önce çocukları yaşadıklarıyla ilgili konuşturmaları, dersleri daha kısa tutup, yavaş ilerlemeleri ve daha az ev ödevi vermeleri öneriliyor.

 02.11.2011 14:08:02