Duyurular
Bacağı kırılan çocuk 1 haftada okula dönebilecek Tarih : 17.10.2011 13:18:08
Bacağı kırılan çocuk 1 haftada okula dönebilecekİSTANBUL - Memorial Şişli Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümünden Prof. Dr. Tuncay Centel, son yıllarda geliştirilen yeni yöntemler sayesinde artık çocukların kırık yüzünden sezonu kapatmayıp, en kısa sürede okula geri dönebileceğini bildirdi.        

İSTANBUL - Memorial Şişli Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Tuncay Centel, son yıllarda geliştirilen yeni yöntemler sayesinde artık çocukların kırık yüzünden sezonu kapatmayıp, en kısa sürede okula geri dönebileceğini bildirdi.        

entel, çocukların kırık tedavilerinde iyileşme sürelerini kısaltan yeni yöntemler bulunduğunu vurgulayarak, şunları aktardı:        

'Türkiye'de artık çocukları kısa sürede ayağa kaldıracak ve kırıklarda yatışları en aza indirecek ameliyat teknikleri uygulanıyor. Kayma riski bulunmayan basit kırıklarda eski kireç alçıların yerine; hafif, dayanıklı, sudan etkilenmeyen, cildin havalanmasına imkan tanıyan sentetik alçılar kullanılıyor. Sentetik alçıların yumuşak olan türleri tercih ediliyor. Bunlar sökülüp takılabilen sargı gibi alçı olduğu için alçı motoru ile alçı çıkarma derdi de sona ermiş oluyor. Anneler çocuklarının alçılarını artık evde çıkararak, doktora o şekilde kontrol için getiriyor. Yumuşak alçının içinde kısmi hareket mümkün. Yani el ya da ayak bileği alçı içinde hareket ettirilebiliyor. Çocuk, ayak bileği kırıklarında yumuşak alçı ile bir hafta sonra ayağının üzerine basarak okuluna gidebiliyor.''        

l bileği kırılan çocuğun 1 gün sonra yazı yazabileceğini kaydeden Centel, zor kırıklar olarak da bilinen kayma riski bulunan kırıklarda, ciltten kapalı yöntemle bir tel geçirilerek kırıkların sabitlendiğini, böylelikle kırığın tekrar kaymasının engellenmiş olduğunu anlattı.        

entel, açıklamasında, şu görüşlere yer verdi:        

'Çocukları yatağa en çok bağlayan uyluk kemiği kırıklarında hasta, 2.5-3 ay yatmak zorunda kalabiliyordu. Bu kırıkların hepsine önceleri pantolon alçısı yapılıyordu. Artık 6 yaşın üzerindeki çocuklarda bu tür kırıklar için, 'eksternal fikstör' denilen 'Dış tespit cihazları' kullanılıyor. Röntgen altında kırık uçları yerine konarak eksternal fiksatörle bu konumda tespit ediliyor. Bu sayede ciltte kesi olmuyor, kırık yeri açılmadığı için kırığın kaynaması olumsuz etkilenmemiş oluyor, estetik kusur kalmıyor ve enfeksiyon riski oluşmuyor. Çocuk bir hafta sonra kontrollü bir şekilde ayağa kalkarak, okuluna gidebiliyor. Bir süre koltuk değnekleri ile daha sonra da baston yardımı ile yürüyebiliyor.''

1439 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
1 2 3 4 5 Henüz Puan Verilmedi  
Kaynak: ntvmsnbc

Kategori ¬ Uzman Görüşleri

Yorumlar ( 0 )

Kayıtlı Yorum Bulunamadı

Diğer Haberler

İnternet bağımlısı olmasın!

İnternet bağımlısı olmasın!
İSTANBUL - İnternet, doğru kullanılmadığında kimi zaman çocuklar için büyük bir risk haline gelebiliyor. Uzman Psikolog Emin Dönmez, bazı anne-babaların, sokağa çıkmasını istemedikleri çocuklarını sosyal ilişkiden mahrum bırakarak bilgisayara ve yalnızlığa ittiğini belirtti.

 14.12.2011 09:09:30

Lise öğrencilerine yurtdışında burs

Lise öğrencilerine yurtdışında burs
İSTANBUL - YFU (Youth for Understanding) Uluslararası Eğitim ve Kültür Programları çerçevesinde; 2012-2013 eğitim-öğretim yılında lise öğrencileri, 1 yıl süre ile öğrenimlerini yurtdışında devam ettirecek.

 02.12.2011 14:06:41

Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek!

Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek!
KAHRAMANMARAŞ - Bilinçli aile, başarılı öğrenci projesinin amacı; ailelerin öğrencilerini ve çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmelerini sağlamak.

 30.11.2011 14:03:11

Her yıl 15 bin kişi yurt dışına gidiyor

Her yıl 15 bin kişi yurt dışına gidiyor
ADANA - Edufairs Yurt Dışı Eğitim Fuarları Genel Müdürü İzzet Aslantatar, yurt dışı eğitimin Türkiyede özellikle son 15 yıldır hızlı bir ivme kazandığını söyledi.

 25.11.2011 10:36:31

Öğretmen maaşı en az 2 bin 500 TLye çıkarılmalı

Öğretmen maaşı en az 2 bin 500 TLye çıkarılmalı
ANKARA - Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Stratejik Araştırmalar Merkezi, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir anket düzenledi.

 23.11.2011 08:52:22

Öğretmenler mutsuz ve borçlu çıktı

Öğretmenler mutsuz ve borçlu çıktı
ANKARA - Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 24 Kasım Öğretmenler Günü ile ilgili yaptıkları anketin sonuçlarını açıkladı.  

 22.11.2011 12:51:12

Sürücü kurslarının yüzde 95i kapanır

Sürücü kurslarının yüzde 95i kapanır
MANİSA - Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğünün geçen Ekim ayında Ayvalık, Edremit, İzmir ve Manisadaki bazı sürücü kurslarına düzenlediği sahte doktor raporuyla sürücü belgesi verilmesine yönelik operasyonun ardından, Manisa İl Milli Milli Eğitim Müdürlüğü kentteki sürücü kurslarını mercek altına aldı.

 18.11.2011 09:55:42

Üniversiteliler meslek seçiminden mutsuz

Üniversiteliler meslek seçiminden mutsuz
İSTANBUL - Marmara Üniversitesi tarafından yaklaşık 30 bin öğrencinin katılımıyla yapılan Üniversite Tercih Anketi, öğrencilerin hayatlarıyla ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. 14 ilde yapılan ankete göre, öğrencilerin yüzde 54,55i seçtikleri bölümden memnun değil. Öğrencilerin yüzde 59,9unun ise babalarının istediği bölümü tercih ettikleri belirlendi.

 15.11.2011 10:01:42

Liseliler girişimcilikle tanışacak

Liseliler girişimcilikle tanışacak
İSTANBUL - TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu ile İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenleyeceği Genç Girişimciler Liselilerle Buluşuyor söyleşileri, İstanbulun seçilmiş 5 bölgesinde her gün gerçekleştirilecek.

 14.11.2011 12:19:40

Öğretmenlere MEBden deprem kitabı

Öğretmenlere MEBden deprem kitabı
ANKARA - Deprem bölgesinde görev yapacak öğretmenlere, eğitime başlamadan önce çocukları yaşadıklarıyla ilgili konuşturmaları, dersleri daha kısa tutup, yavaş ilerlemeleri ve daha az ev ödevi vermeleri öneriliyor.

 02.11.2011 14:08:02