Duyurular
Bir kereden çok şey olur! Tarih : 07.10.2011 08:26:02
Bir kereden çok şey olur!KONYA - Konya polisi başlattığı sağlıklı nesil güvenli toplum projesiyle 50 bin lise öğrencisi, 10 bin öğrenci velisi, 100 adet bağımlı ve bağımlı aileleri ile 2 bin 500 öğretmene madde bağımlılığı konusunda seminer verecek.        

KONYA - Konya polisi başlattığı ''sağlıklı nesil güvenli toplum'' projesiyle 50 bin lise öğrencisi, 10 bin öğrenci velisi, 100 adet bağımlı ve bağımlı aileleri ile 2 bin 500 öğretmene madde bağımlılığı konusunda seminer verecek.        

onya polisinin madde bağımlılığı ve zararları konusunda öğrencileri ve ailelerini bilinçlendirmek için başlattığı ''sağlıklı nesil güvenli toplum'' projesi kapsamında eğitim faaliyetlerine geçtiğimiz günlerde Konyaspor A2 Takımı ile Karatay Lisesi Futbol Takımı Spor Toto Süper Lig Hakemlerinden Deniz Çoban'ın yönettiği karşılaşmayla start verildi.        

ençleri bilinçlendirerek madde bağımlılığından uzak tutmak, bu tür tuzaklardan korumak için başlatılan proje, okullardaki eğitim seminerleriyle devam edecek.        

unun yanı sıra polis, kurulan www.guvenlitoplum.com adlı sitesiyle, hem gençler hem de aileleri madde bağımlılığı konusunda uyarıyor.        

0 bin lise öğrencisi, 10 bin öğrenci velisi, 100 adet bağımlı ve bağımlı aileleri ile 2 bin 500 öğretmene madde bağımlılığı konusunda seminer verilecek olan projenin ayrıntıları da kurulan sitede yer alıyor.        

ağımlılık yapıcı maddelerin, insan vücudunda oluşturduğu iyi halin aslında sahte ve kısa süreli olduğu, insan ruhu ile bedeninde açtığı yaraların tedavisinin çok zor ve uzun süreli olduğunun asla unutulmaması gerektiği belirtilen sitede, yanlış bilgi ve bilgisizlik ile ''bir kereden birşey olmaz'' denilerek başlanılan uyuşturucuyla kişiyi ilk tanıştıranın, çevresindekiler olduğu yer alıyor.
       
GENÇLERİ MADDE BAĞIMLISI YAPMAK İÇİN DENENEN TAKTİKLER
Sitede, madde kullanımı ve bağımlılığında risk grubunun toplam nüfusun yüzde 32'sini oluşturan 10-24 yaş arasındaki gençler olduğu, bu gençlerin madde bağımlılığına alıştırılabilmesi için çeşitli yöntemler denendiği belirtildi.       

addeye bağımlı hale getirilmeye çalışılan gençlere ilk dozun bedava verildiği bilgisi yer alan sitede, bu şekilde uyuşturucunun gençlere cazip hale getirilmeye çalışıldığı vurgulandı.       

strong>Sitede, uyuşturucu tacirlerinin uyguladığı bazı taktikler ise şöyle sıralanıyor:      

ağcılık: ''Sen gidince buranın tadı tuzu kaçar''        
Yalnız bırakma: ''Eğer gidersen bir daha yüzüne bakmam''        
Yalvarma - Acındırma: ''Ne olur hatırım için bir kez, beni kırma'        
Tehdit: 'Kesinlikle seni bırakmayız''        
Ödül vaat etme: ''Bak bunu yaparsan seni o kızla/erkekle tanıştıracağım''        
Aşağılama: ''Hadi oradan süt çocuğu sen de...''        

ilelere ''benim çocuğum asla yapmaz'' diyerek olaya duyarsız kalmamaları uyarısında bulunulan sitede, gerekli görüldüğünde ilgili yerlere başvurarak yardım alınması gerektiği bildirildi.

1380 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
1 2 3 4 5 Henüz Puan Verilmedi  
Kaynak: ntvmsnbc

Kategori ¬ Uzman Görüşleri

Yorumlar ( 0 )

Kayıtlı Yorum Bulunamadı

Diğer Haberler

İnternet bağımlısı olmasın!

İnternet bağımlısı olmasın!
İSTANBUL - İnternet, doğru kullanılmadığında kimi zaman çocuklar için büyük bir risk haline gelebiliyor. Uzman Psikolog Emin Dönmez, bazı anne-babaların, sokağa çıkmasını istemedikleri çocuklarını sosyal ilişkiden mahrum bırakarak bilgisayara ve yalnızlığa ittiğini belirtti.

 14.12.2011 09:09:30

Lise öğrencilerine yurtdışında burs

Lise öğrencilerine yurtdışında burs
İSTANBUL - YFU (Youth for Understanding) Uluslararası Eğitim ve Kültür Programları çerçevesinde; 2012-2013 eğitim-öğretim yılında lise öğrencileri, 1 yıl süre ile öğrenimlerini yurtdışında devam ettirecek.

 02.12.2011 14:06:41

Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek!

Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek!
KAHRAMANMARAŞ - Bilinçli aile, başarılı öğrenci projesinin amacı; ailelerin öğrencilerini ve çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmelerini sağlamak.

 30.11.2011 14:03:11

Her yıl 15 bin kişi yurt dışına gidiyor

Her yıl 15 bin kişi yurt dışına gidiyor
ADANA - Edufairs Yurt Dışı Eğitim Fuarları Genel Müdürü İzzet Aslantatar, yurt dışı eğitimin Türkiyede özellikle son 15 yıldır hızlı bir ivme kazandığını söyledi.

 25.11.2011 10:36:31

Öğretmen maaşı en az 2 bin 500 TLye çıkarılmalı

Öğretmen maaşı en az 2 bin 500 TLye çıkarılmalı
ANKARA - Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Stratejik Araştırmalar Merkezi, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir anket düzenledi.

 23.11.2011 08:52:22

Öğretmenler mutsuz ve borçlu çıktı

Öğretmenler mutsuz ve borçlu çıktı
ANKARA - Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 24 Kasım Öğretmenler Günü ile ilgili yaptıkları anketin sonuçlarını açıkladı.  

 22.11.2011 12:51:12

Sürücü kurslarının yüzde 95i kapanır

Sürücü kurslarının yüzde 95i kapanır
MANİSA - Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğünün geçen Ekim ayında Ayvalık, Edremit, İzmir ve Manisadaki bazı sürücü kurslarına düzenlediği sahte doktor raporuyla sürücü belgesi verilmesine yönelik operasyonun ardından, Manisa İl Milli Milli Eğitim Müdürlüğü kentteki sürücü kurslarını mercek altına aldı.

 18.11.2011 09:55:42

Üniversiteliler meslek seçiminden mutsuz

Üniversiteliler meslek seçiminden mutsuz
İSTANBUL - Marmara Üniversitesi tarafından yaklaşık 30 bin öğrencinin katılımıyla yapılan Üniversite Tercih Anketi, öğrencilerin hayatlarıyla ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. 14 ilde yapılan ankete göre, öğrencilerin yüzde 54,55i seçtikleri bölümden memnun değil. Öğrencilerin yüzde 59,9unun ise babalarının istediği bölümü tercih ettikleri belirlendi.

 15.11.2011 10:01:42

Liseliler girişimcilikle tanışacak

Liseliler girişimcilikle tanışacak
İSTANBUL - TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu ile İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenleyeceği Genç Girişimciler Liselilerle Buluşuyor söyleşileri, İstanbulun seçilmiş 5 bölgesinde her gün gerçekleştirilecek.

 14.11.2011 12:19:40

Öğretmenlere MEBden deprem kitabı

Öğretmenlere MEBden deprem kitabı
ANKARA - Deprem bölgesinde görev yapacak öğretmenlere, eğitime başlamadan önce çocukları yaşadıklarıyla ilgili konuşturmaları, dersleri daha kısa tutup, yavaş ilerlemeleri ve daha az ev ödevi vermeleri öneriliyor.

 02.11.2011 14:08:02