Duyurular
37 bin öğretmene sigara mektubu Tarih : 05.10.2011 08:49:14
37 bin öğretmene 'sigara mektubu'İZMİR - İzmir Sağlık Müdürlüğü İl Tütün Kontrol Kurulunca Öğretmenim Mektubun Var başlığı ile gönderilen mektupta, öğretmenlerin öğrenciler için rol model olduğu, sigara konusunda öğrencilerin bilinçlendirilmesi, tütün kullanan öğretmenlerin de bundan kurtulması için çalışma yapılması gerektiği vurgulanıyor.        

İZMİR - İzmir Sağlık Müdürlüğü İl Tütün Kontrol Kurulu'nca ''Öğretmenim Mektubun Var'' başlığı ile gönderilen mektupta, öğretmenlerin öğrenciler için rol model olduğu, sigara konusunda öğrencilerin bilinçlendirilmesi, tütün kullanan öğretmenlerin de bundan kurtulması için çalışma yapılması gerektiği vurgulanıyor.        

zmir Sağlık Müdür Yardımcısı Vakkas Benli, Türkiye'nin tütün bağımlılığında dünyadaki ilk 10 ülke içerisinde yer aldığını, son zamanlarda tütün kontrolü için diğer ülkeler tarafından da örnek alınan çalışmaların gelecek adına umut verici olduğunu söyledi.       

207 sayılı yasa sonrası başarılı tütün kontrolü çalışmalarıyla pazarı giderek daralan tütün endüstrisinin hedef olarak gençleri seçtiğini ifade eden Benli, erken yaşlarda bağımlılığın çok daha zor tedavi edildiğini, bu nedenle tütün kullanımına başlama yaşının düşürülmeye çalışıldığını kaydetti.
        
12-15 YAŞ ARASI ÇOCUKLARIN YÜZDE 10-11 BAĞIMLI
Türkiye'deki 12-15 yaş arası çocukların yüzde 10-11'inin nikotin bağımlısı olduğunu ifade eden Benli, ''Tütün kullanımı halen dünyada önlenebilir ölümlere sebep olan bir sağlık sorunu. 2010 yılında 5 milyon insan, tütün kullanımına bağlı kalp krizi, akciğer kanseri, felç, kronik akciğer hastalıkları ve diğer birçok hastalıktan hayatını kaybetti. Tedbir alınmaması halinde sigara bağlantılı yıllık ölüm sayısının 2030'da 8 milyona çıkacağı tahmin ediliyor'' dedi.        

ürkiye'de de ölümlerin yüzde 41,6'sının tütünün yol açtığı hastalıklara bağlı olduğunun bilindiğini kaydeden Benli, şöyle konuştu:       

'Tütün endüstrisinin devamlılığı, gençleri bağımlı yapmasına bağlıdır. Bu nedenle tütünle mücadelede en önemli hedef gençlerin sigara kullanımının engellenmesi olmalıdır. Önemli olan bu bağımlılığın önüne geçmek. Gençliğe bu hastalığın bulaşmasını istemiyoruz. Bu konuda en önemli görev de ebeveynlere ve öğretmenlere düşmektedir. Araştırmalar öğrencilerin öğretmenlerini örnek aldığını göstermektedir. Okul çocuklarında tütün kullanımı davranışında sosyal öğrenme de önemli bir nedendir. Tütün bağımlılığı ile mücadelede öğretmenlerin desteği çok önemlidir. Bu destek hem öğretmenlerimizin hem de toplumumuzun sağlığına çok önemli katkıda bulunacaktır.''        

enli, sigara bağımlısı öğretmenlere de tütün bağımlılığından kurtulmaları çağrısında bulunarak, mektupta kentteki sigara bırakma polikliniklerinin iletişim bilgilerini de gönderdiklerini sözlerine ekledi.

1401 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
1 2 3 4 5 Henüz Puan Verilmedi  
Kaynak: ntvmsnbc

Kategori ¬ Uzman Görüşleri

Yorumlar ( 0 )

Kayıtlı Yorum Bulunamadı

Diğer Haberler

İnternet bağımlısı olmasın!

İnternet bağımlısı olmasın!
İSTANBUL - İnternet, doğru kullanılmadığında kimi zaman çocuklar için büyük bir risk haline gelebiliyor. Uzman Psikolog Emin Dönmez, bazı anne-babaların, sokağa çıkmasını istemedikleri çocuklarını sosyal ilişkiden mahrum bırakarak bilgisayara ve yalnızlığa ittiğini belirtti.

 14.12.2011 09:09:30

Lise öğrencilerine yurtdışında burs

Lise öğrencilerine yurtdışında burs
İSTANBUL - YFU (Youth for Understanding) Uluslararası Eğitim ve Kültür Programları çerçevesinde; 2012-2013 eğitim-öğretim yılında lise öğrencileri, 1 yıl süre ile öğrenimlerini yurtdışında devam ettirecek.

 02.12.2011 14:06:41

Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek!

Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek!
KAHRAMANMARAŞ - Bilinçli aile, başarılı öğrenci projesinin amacı; ailelerin öğrencilerini ve çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmelerini sağlamak.

 30.11.2011 14:03:11

Her yıl 15 bin kişi yurt dışına gidiyor

Her yıl 15 bin kişi yurt dışına gidiyor
ADANA - Edufairs Yurt Dışı Eğitim Fuarları Genel Müdürü İzzet Aslantatar, yurt dışı eğitimin Türkiyede özellikle son 15 yıldır hızlı bir ivme kazandığını söyledi.

 25.11.2011 10:36:31

Öğretmen maaşı en az 2 bin 500 TLye çıkarılmalı

Öğretmen maaşı en az 2 bin 500 TLye çıkarılmalı
ANKARA - Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Stratejik Araştırmalar Merkezi, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir anket düzenledi.

 23.11.2011 08:52:22

Öğretmenler mutsuz ve borçlu çıktı

Öğretmenler mutsuz ve borçlu çıktı
ANKARA - Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 24 Kasım Öğretmenler Günü ile ilgili yaptıkları anketin sonuçlarını açıkladı.  

 22.11.2011 12:51:12

Sürücü kurslarının yüzde 95i kapanır

Sürücü kurslarının yüzde 95i kapanır
MANİSA - Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğünün geçen Ekim ayında Ayvalık, Edremit, İzmir ve Manisadaki bazı sürücü kurslarına düzenlediği sahte doktor raporuyla sürücü belgesi verilmesine yönelik operasyonun ardından, Manisa İl Milli Milli Eğitim Müdürlüğü kentteki sürücü kurslarını mercek altına aldı.

 18.11.2011 09:55:42

Üniversiteliler meslek seçiminden mutsuz

Üniversiteliler meslek seçiminden mutsuz
İSTANBUL - Marmara Üniversitesi tarafından yaklaşık 30 bin öğrencinin katılımıyla yapılan Üniversite Tercih Anketi, öğrencilerin hayatlarıyla ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. 14 ilde yapılan ankete göre, öğrencilerin yüzde 54,55i seçtikleri bölümden memnun değil. Öğrencilerin yüzde 59,9unun ise babalarının istediği bölümü tercih ettikleri belirlendi.

 15.11.2011 10:01:42

Liseliler girişimcilikle tanışacak

Liseliler girişimcilikle tanışacak
İSTANBUL - TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu ile İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenleyeceği Genç Girişimciler Liselilerle Buluşuyor söyleşileri, İstanbulun seçilmiş 5 bölgesinde her gün gerçekleştirilecek.

 14.11.2011 12:19:40

Öğretmenlere MEBden deprem kitabı

Öğretmenlere MEBden deprem kitabı
ANKARA - Deprem bölgesinde görev yapacak öğretmenlere, eğitime başlamadan önce çocukları yaşadıklarıyla ilgili konuşturmaları, dersleri daha kısa tutup, yavaş ilerlemeleri ve daha az ev ödevi vermeleri öneriliyor.

 02.11.2011 14:08:02