Duyurular
SBS kalkıyor Tarih : 06.03.2012 07:41:03
SBS kalkıyorİSTANBUL - Milli Eğitim Bakanlığı, 4+4+4 kademeli eğitim sisteminde uygulanmak üzere SBS nin değiştirilmesi için çalışma başlattı. Öğrenciler yine sınava girecek ama bu sadece öğrencinin durumunu tespit edecek sınav olacak. Tespit sınavı nın yanı sıra notu , öğretmen görüşü , rehberlik yönlendirmesi ve ailelerin görüşü de etkin olacak.

İSTANBUL - Milli Eğitim Bakanlığı, 4+4+4 kademeli eğitim sisteminde uygulanmak üzere SBS’nin değiştirilmesi için çalışma başlattı. Öğrenciler yine sınava girecek ama bu sadece öğrencinin durumunu ‘tespit’ edecek sınav olacak. ‘Tespit sınavı’nın yanı sıra ‘notu’, ‘öğretmen görüşü’, ‘rehberlik yönlendirmesi’ ve ‘ailelerin görüşü’ de etkin olacak.

BMM Milli Eğitim Komisyonu’nda 4+4+4 eğitim teklifiyle ilgili görüşmelere dün başlandı. Teklif komisyonda görüşülürken Milli Eğitim Bakanlığı’nın da (MEB) “kabul edilmesi” beklenen sisteme uyum için çalışmalarını başlattığı ortaya çıktı.

akanlık 4+4+4 sisteminde müfredatı yenilemek ve yenilenecek müfredatla birlikte sınavı revize etmek için de çalışma başlattı. Çalışmaların Haziran ayında tamamlanmasının beklendiği de öğrenildi.

Vatan gazetesinin haberinde bakanlık tarafından yapılan çalışmaya göre liseye girişte tek sınav yerine “Yönlendirme Sistemi” getirileceği belirtildi. 3 kademeli eğitim sisteminde lise türleri de yeniden ele alınacak. Okul türleri modelinde liseler “meslek liseleri”, “fen ve sosyal bilimler liseleri” ve “Anadolu liseleri” olarak belirlenecek.

u okullara giriş için öğrenciler tek sınava bağlı olmayacak. SBS benzeri bir sınav yine olacak ancak “yerleştirme” sınavı yerine sadece öğrencinin bilgisini tespit sınavı olacak. Sınav dışında liseye geçişte, “ders notu”, “öğretmen görüşü”, “rehberlik yönlendirmesi”, “ailelerin görüşü” de alınarak seviye tespit sınavlarının etkisi minimuma inecek.

İLKOKUL MÜFREDATI DEĞİŞİYOR
MEB’in çalışmaları kapsamında ilkokul müfredatı da ele alınacak. Eğitim süresinin 4 yıla indirilmesi ve okula başlama yaşının da 1 yaş düşürülmesi nedeniyle müfredat değiştirilecek.

apılan çalışma kapsamında öğrenciler okula geldiğinde “akademik” bilgiden çok görsel ve oyunla öğretim bilgisi verilecek. Okuma yazma öğretimi ise daha esnek bir yapıda yapılacak. İlk yılın sonuna kadar öğrencilere verilecek bilgilerin ardından ilk yılın sonuna doğru okuma yazma bilgileri ölçülecek ve öğrenci üzerindeki “hemen okuma ve yazma” baskısı da kalkmış olacak.

‘FEED BACK’ SINAVLAR
Bir grup gazeteciyle sohbet eden Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, kademelendirmeli eğitim sisteminde yapılacak düzenlemeye ilişkin şu bilgiyi verdi: “SBS tartışılması gereken bir konu, çözülmesi gereken bir sorun. Kanunla bunların alakası yok. İdari bir düzenleme ile yapılabilir. SBS’yi seçme esasına dayalı bir sınav halinden çıkartacağız.

ınavı kaldıracağımız anlamına gelmez. Öğrenci seçme esasına dayalı bir sistem yapmak istemiyoruz. Sınav ‘seçme’ değil durumunu ‘tespit’ için olacak. Çocuklarımızın ön görülen kazanımlarını görmek için ‘feed back’ gibi sınavlar, seviye tespit sınavları, olgunlaşma sınavları olabilir. İlk 4’ün ardından ikinci 4 için sınav olmayacak.

ınavın tarzını değiştirerek çocukları dershanelere gitmekten alıkoyacağız. Onların kazanımlarını ölçen bir sınav düşünülebilir. Bir sınav kalkıp diğeri de konulacak değil. Mevcut sınavların tarzı değiştirilip yapılabilir.”

AKP’li Milli Eğitim Komisyonu Üyesi Fikri Işık da “Kademeli sistemde SBS’ye zaten gerek kalmayacak. Yapısının değiştirilmesi için çalışma var” dedi.

CHP’Lİ SERTER: “ALDATILDIK”
Komisyonda söz alan Nur Serter, şunları söyledi: “2 gün boyunca alt komisyon olarak uygar bir ortamda çalıştık. Olaya ikinci gün sonunda baktığımda yaşadığım duygu aldatılmışlık duygusu oldu. Üzerinde hiç konuşmadığımız, mutabakata vardığımız izlenimi elde ettiğimiz konular önergelerle son dakikada değiştirildi. 14 STK dinledik, 4 ya da 5 tanesi dışındakiler 8 yıllık eğitimin yararlarından bahsetti.

aşka konularda da görüş bildirdiler. Bazı konuların dikkate alındığına farklı biçimde formatlanarak metne girdiğini görüyoruz. Kesintisiz 8 yıl hiç dikkate alınmadı. Son dakikada önergelerle ana metin üzerine yapılan müdahalelerin AKP klasiği olduğunu biliyoruz.

omisyon Başkanı ikinci kademeyi de şimdi “ortaokul” olarak tanımlayacak bir önerge vereceklerini söyledi. Yasanın niyeti belli değildir. İçi boştur, nereye varacağı belirsizdir. Tüm komisyon eğitim fakülteleri dekanlarını dinlemeli.”

5-6 YAŞ TARTIŞMASI
CHP’li Recep Gürkan’ın ,ilköğretime başlama yaşının 6’dan 5’e çekilmesini eleştirmesi yaş tartışması çıktı. Ak Parti’liler 5 yaşını doldurmuş çocuğun 6 yaşında kabul edilmesi gerektiğini, CHP’liler 5 yaşını doldurmuş çocuğun 5 yaşında kabul edilmesi gerektiğini savundular.

inçer, okula başlama yaşının 6 olarak gözüktüğünü ancak fiilen 7 yaşın uygulandığını ifade etti. Gürkan, “Bütün dünya alem gider aya biz yaya. Bütün dünya mesleki eğitim yaşını 18-19’lara çıkarırken erken yaşlardan meslek seçmesinin pedagojik açısından yükseltirken biz fiilen 10 yaşa indiriyoruz. Mutsuz çocuklar yaratacağız” dedi.

akan Dinçer’e kaç öğrencinin tablet alacağını da soran Gürkan, Dinçer’den “12 milyon” yanıtını aldı.

MHP’Lİ YENİÇERİ: “İMAM HATİP DÜŞMANLIĞI NEDEN?”
MHP’li Özcan Yeniçeri de komisyondaki görüşmeler sırasında şunları söyledi: “1 günde yasa geldi 15 dakikada, 30 dakikada görüşler alındı. Nefes nefese hemen toplantı. Bu acelenin sebebi ne? Eğitim stratejik bir konudur. Önerilerimizi kimse tınmadı.

kul öncesini zorunlu yapın dedik. Biz yaptık okul uysun gibi bakarsak olmaz. Tasarının amacı imam hatiplerin orta okulunu açmak ise açalım. Din bizim dinimiz, kültür bizim kültürümüz, imam hatip düşmanlığını anlamadım” dedi. CHP’li Engin Altay da, “Nerede düşmanlık varmış?” derken CHP’li Binnaz Toprak da, “İtiraz eden yok” diye konuştu.

KOÇ ÜNİVERSİTESİ: “4+4+4 SORUNLARI DERİNLEŞTİRİR”
Koç Üniversitesi 4+4+4 eğitim modeliyle ilgili bir açıklama yaparak, sistemle ilgili çekincelerini anlattı. Koç Üniversitesi Sosyal Politika Merkezi tarafından yapılan açıklamada şu vurgularda bulunuldu:

Ortaöğretimde okul terk oranının en yüksek olduğu okullar mesleki ve teknik liselerdir. Meslek lisesi mezunlarının mesleki beceri düzeyi ile işgücü piyasasında talep edilen beceriler arasında uyum bulunmamakta. 2010’da ÖSYS’ye girenlerin içinde 4 yıllık lisans programına yerleşenlerin oranı yüzde 24’tür.

icaret, turizm, sağlık, teknik liseler ve endüstri ve kız meslek liselerinde ise bu oran sadece yüzde 3.8. Bu sorunların çözümünün yönlendirme-seçme yaşını öne almakla kolaylaşacağını gösteren herhangi bir bilimsel kanıt bulunmamakta aksine var olan uluslararası bilimsel bulgular yönlendirme-seçme yaşını öne almanın bu sorunların çözümünü zorlaştıracağına işaret etmektedir.”

2620 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
1 2 3 4 5 Henüz Puan Verilmedi  
Kaynak: ntvmsnbc

Kategori ¬ Sınav Sistemleri

Yorumlar ( 0 )

Kayıtlı Yorum Bulunamadı

Diğer Haberler

YGS sonuçları açıklandı

YGS sonuçları açıklandı
ANKARA - Üniversiteye giriş sınavının birinci aşaması olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçları 6 gün sonra açıklandı.

 29.03.2014 14:42:25

YGSnin 32 sorusu yayınlandı

YGSnin 32 sorusu yayınlandı
ANKARA - YGS de soruların tamamını yayınlamama kararı alan ÖSYM, rastgele seçilen 32 soruyu, adayların incelemesine açtı. Soruları incelemek için
tıklayın

 23.03.2014 13:29:56

YGS için  gürültü  ve  rapor  alarmı

YGS için gürültü ve rapor alarmı
ANKARA - ÖSYM, bu yıl YGSnin seçime bir hafta kala yapılacak olması nedeniyle öncelikle, sınavın gürültüsüz bir ortamda yapılması ve öğrencilerin rahatsız olmaması için sınavın yapılacağı 08.00-13.00 saatleri arasında seçim duyurusu ve miting yapılmamasının sağlanması amacıyla Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) yazı gönderdi.

 18.03.2014 10:57:21

ÖSYM kılavuzuna  4+4+4  ayarı

ÖSYM kılavuzuna 4+4+4 ayarı
ANKARA - ÖSYMden yapılan açıklamada, 2012-2013 öğretim yılında yükseköğretim kurumlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde uygulanacak kuralları içeren 2012-ÖSYS Kılavuzunda, kılavuzda yer alan kuralların yayım tarihinden sonra yürürlüğe girebilecek yasama, yürütme ve yargı organları ile Yükseköğretim Kurulu kararları gerekli kıldığı takdirde değiştirilebileceği belirtildi.

 30.05.2012 07:55:36

Memurlar KPDS de terleyecek

Memurlar KPDS de terleyecek
ANKARA - Yabancı dil tazminatı almak isteyen kamu personelinin yabancı dil bilgisi seviyesini belirlemek için düzenlenen KPDS yarın yapılacak.

 19.05.2012 13:43:51

LYS başvuruları uzatıldı

LYS başvuruları uzatıldı
İSTANBUL - 2012 LYS başvuruları 30 Nisan 2012 tarihiyle sona erdi. 2012 YGS puanıyla LYS ye girmeye hak kazanan öğrencilerin en geç 30 Nisan 2012 tarihine kadar başvurularını yapmaları gerekiyordu.

 02.05.2012 13:30:38

Başkentte YGS önlemleri

Başkentte YGS önlemleri
İSTANBUL - Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Yükseköğretime Geçiş Sınavının (YGS) sakin ve güvenli bir ortamda yapılabilmesi için uygulanacak önlemlerin anlatıldığı bir genelge yayımladı.

 25.03.2012 09:16:48

YGSnin tarihi açıklandı

YGSnin tarihi açıklandı
İSTANBUL - Üniversiteye girişte uygulanan birinci aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), 1 Nisan Pazar günü yapılacak. YGS, Türkiyede tüm il ve bazı ilçe merkezleri ile KKTCnin başkenti Lefkoşada, 160 sınav merkezinde gerçekleştirilecek.

 25.03.2012 08:58:03

YGSde soru krizi

YGSde soru krizi
İSTANBUL - Milli Eğitim Bakanlığı, ortaöğretim ders müfredatını güncelledi. Uygulamayla farklı sınıflardaki ders müfredatına yeni konular eklenirken, bazılarının da yeri değiştirildi. Ancak bu değişiklikler başta mezunlar olmak üzere bu yıl sınava girecek öğrencilerin aleyhine işliyor.

 03.02.2012 05:42:13

YGS başvurularında son gün

YGS başvurularında son gün
Bugün sona erecek süre, başvuru merkezlerinden başvuru yapacak adaylar için saat 17.00de, başvuru merkezine gitmeden bireysel olarak internet aracılığıyla başvuru yapacak adaylar için saat 23.59da sona erecek.

 15.01.2012 08:46:52