Duyurular
Batmandaki çocukların kaderi değişecek Tarih : 28.05.2012 06:26:18
Batman'daki çocukların 'kaderi değişecek'İSTANBUL - Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen yarışmada Türkiye nin kaderini değiştireceğine inandığı projesiyle 100. olan sınıf öğretmeni Samet Doğan görev yaptığı Batman da çocukların karşılaştığı zorlukları kendisiyle yapılan röportajda ntvmsnbc ile paylaşmıştı.

İSTANBUL - Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen yarışmada “Türkiye’nin kaderini değiştireceğine” inandığı projesiyle 100. olan sınıf öğretmeni Samet Doğan görev yaptığı Batman’da çocukların karşılaştığı zorlukları kendisiyle yapılan röportajda ntvmsnbc ile paylaşmıştı.

oğan “Empati ve Olumlamalar” adını verdiği projesinin okullarda ders olarak okutulması için çaba sarf ederken aslında öğrencilerinin “kaderini değiştirecek” bir sürece katkı sağladı.

ürk Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) öğrencilere çok istedikleri sosyal aktivite olanağını sunmak için okulla bağlantıya geçti.

strong>TEGV OKULA ULAŞTI
Batman’ın Sason ilçesine bağlı Boğazkapı mezrasında bulunan Boğazkapı İlköğretim okulunun öğrencilerinin yaşadığı sıkıntıları ntvmsnbc'nin haberi aracılığıyla öğrenen TEGV yetkilileri durumu bölge birim sorumlusu Yüksel Yalçın Bozkurt’a iletti.

ozkurt yaptığı açıklamada İlçe Kaymakamı Bahadır Yörük’ün de desteğiyle bu okulda okuyan çocuklara yaz tatilinde “Yaz etkinlikleri” projesi uygulanacağını söyledi.

strong>YAZ KAMPINA VELİ ENGELİ
Bozkurt çocukların yaz kampına katılması adına velilerden izin almak için toplantı düzenlendiğini belirtti. Fakat velilerin çocuklarını tarlada ya da evdeki işlerde kendilerine yardımcı olmalarını istediklerinden dolayı çocukları, yaz kampına göndermeleri için ikna edemediklerini de sözlerine ekledi.

ocuklara yaz kampı çerçevesinde sağlamayı düşündükleri sosyal aktivite planının uygulamakta ısrarlı olduklarını belirten Bozkurt “kampa gelemiyorlarsa, biz onlara gideriz” diyerek bir B planları olduğunu vurguladı.

strong>“BOĞAZKAPI’NIN BİZDEN KURTULUŞU YOK!”
MEB ile yapılan” Sosyal Etkinliklere Destek Protokolü” kapsamında okul içi saatlerde de okullarda etkinliklerini uygulayabildiklerini söyleyen Bozkurt sözlerine şöyle devam etti:

Araştırma Atölyesi ve ‘Bilgi Benim İşim’ etkinliklerini okullarda da uyguluyoruz. Özellikle ”Araştırma Atölyesi” çocukların araştırma yönlerini ortaya çıkarmak, kendilerini ifade edebilmelerini sağlamak ve düşündüklerini ürünlere dökmek amacıyla hazırlanmış.

ütün etkinliklerimizde olduğu gibi bu etkinliklerimiz de 16 hafta sürmekte ve haftada iki saat uygulanmaktadır.”

strong>“KAYMAKAM MATEMATİĞİ BİLMEZSE NE OLUR?”
TEGV’in bölgedeki çocukların gelişimi üzerindeki olumlu etkileri anlatan Bozkurt bir anısıyla örnek veriyor:

2009 yılında 65 tane kız çocuğu hafta içi okuldayken hafta sonları da birimimizdeki etkinliklere katılıyorlardı. 20 kız çocuğuna zihinsel kapasiteyi geliştirme programımız olan “Düşünebilen çocuklar” etkinliğini veriyorduk.

ir haftanın konusu da matematikti. Kitapta geçen soru da şöyleydi: “Aşağıda verilen mesleklerin dışında aklına gelen meslek dalı varsa bunları yazar mısın? Bu meslek dalında olan insanlar matematiği bilmezse hangi sorunlarla karşılaşırlar?”

izim verdiğimiz meslekler de doktor, hemşire, polis ve pilot şeklindeydi. Aşağıda da birkaç seçenek boş bırakıldı. Oraya da çocuk kendi bildiği meslek dalını yazıyordu.

uğba adında kız çocuğu yazmaya başladı. Doktor matematiği bilmezse kaç hastayı muayene edeceğini bilemez, hemşire dozu ayarlayamaz, pilot yüksekliği ölçemez, polis ne kadar ceza keseceğini bilenmez.

ildiği meslek dalı olarak da “kaymakam” yazdı.

na “Tuğba kaymakam matematiği bilmezse ne olur?” diye sordum. Bana “ kaymakam matematiği bilmezse köylere su borusu dağıtırken eksik boru dağıtır” dedi.

rtesi gün hemen kaymakamın yanına gittim ve hiçbir şey demeden kitabı açıp önüne koydum. Kaymakam çocuğun kitabı göz attıktan sonra “Bu kız çocuğu hangi köyden?” dedi.

Aşağı Karameşe köyünden” dedim. Kaymakam  “Biz bu sene bütün köylere su borusu dağıttık, su borumuz kalmadığı için Aşağı Karameşe köyüne boru veremedik” dedi

3745 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
1 2 3 4 5 Henüz Puan Verilmedi  
Kaynak: ntvmsnbc

Kategori ¬ Genel

Yorumlar ( 0 )

Kayıtlı Yorum Bulunamadı

Diğer Haberler

Okullarda sorgu odası iddiası

Okullarda sorgu odası iddiası
MANİSA - Türk Eğitim Sen Manisa Şube Başkanı Recep Varlıakman, sendika binasında düzenlediği basın toplantısında bazı iddialarda bulunud.

 25.03.2014 03:37:45

Avcı: 100 bin kişiyi nereden buldular?

Avcı: 100 bin kişiyi nereden buldular?
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bir etkinliğe katılmak üzere geldiği Eskişehirde, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 17.03.2014 15:37:41

Milli Eğitimde atamalar

Milli Eğitimde atamalar
Milli Eğitim Bakanlığında 14 genel müdürden 3ü görevden alındı.

 14.03.2014 13:34:34

YGS sorularına polis koruması

YGS sorularına polis koruması
Milli Eğitim Bakanlığı, ÖSYM ve Emniyet Genel Müdürlüğü, Yükseköğretime Geçiş Sınavı nedeniyle alarmda.

 10.03.2014 09:10:39

İki dili aynı anda öğrenecekler

İki dili aynı anda öğrenecekler
İSTANBUL - ESP Eğitim ve Danışmanlık ve İngiltere de eğitim veren Robertson Dil Okulu iki dilin aynı anda öğretildiği farklı bir yöntemle Yapı Kredi ve Garanti Bankası çalışanlarına eğitim verecek.

 30.05.2012 13:48:32

2012 ÖMSS sonuçları açıklandı

2012 ÖMSS sonuçları açıklandı
ANKARA - 2012 Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) sonuçları açıklandı.

 29.05.2012 18:58:13

Din dersi öğretmenleri ilahiyattan yetişecek

Din dersi öğretmenleri ilahiyattan yetişecek
İlköğretim ve liselerde verilen din kültürü ve ahlak bilgisi (DKAB) derslerinin öğretmenleri artık ilahiyat fakültelerinde yetişecek. Daha önce eğitim fakültesi bünyesinde olan DKAB öğretmenliği bölümleri, bu yıl ilahiyat fakültelerine devredilecek.

 28.05.2012 04:43:12

Öğretmenler artık 5 hafta daha az tatil yapacak

Öğretmenler artık 5 hafta daha az tatil yapacak
İSTANBUL - TOBB ETÜ öğrenci konseyinin düzenlediği konferansa katılan Bakan Dinçer, bakanlığın yaptığı çalışmalara, Okullar Hayat Olsun Projesi ile Fatih Projesine ve zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasına ilişkin düzenlemeye değindi. Eğitim sisteminde paradigma değişikliğine gittiklerini belirten Bakan Dinçer, eğitimde farklılıkların gözetilmesinin önemine işaret etti. Bakan Dinçer, çocukların küresel düzeyde rekabet gücünü yakalayabilecek bilgi ve yeteneklere sahip olması gerektiğini belirterek, çocukların toplumsal ve ahlaki değerleri, sosyal sorumluluğu, tarih bilinci taşıyacakları bilgi sahibi olmaları gerektiğini söyledi.

 26.05.2012 07:17:43

Lise sonda rapor krizi

Lise sonda rapor krizi
İSTANBUL - Milli Eğitim Bakanlığının illere gönderdiği yazı tartışmalara neden oldu.

 24.05.2012 06:13:58

 Kuş yuvasını bozma  ders kitabından çıktı

Kuş yuvasını bozma ders kitabından çıktı
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ilköğretim ve ortaöğretim İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinin kaldırılması konusunda herhangi bir çalışmanın olmadığını bildirdi.

 23.05.2012 14:56:51